0

Doğum Günü Hakkında Bilinmeyenler

Partiyi Mısırlılar Başlattı

Doğum günü kutlamalarının tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. İlk taşı atan Mısır firavunu MÖ 3000 yılında doğum günü kutlaması yaparak bu geleneği başlatmıştır. Aslında bu kutlama firavunun taç giyme töreni olarak da bilinir. Mısır inanışına göre taç giyen firavunun tanrı olduğuna inanılır. Yani bahsedilen tören aslında firavunun tanrı olarak doğduğu günün kutlanmasıdır. İlk doğum günü partisi günümüzde amacından biraz sapmış olsa da her doğum kutsaldır ve kutlanmaya değerdir.

Yunanlılar Işıklandırdı

Yunanlılar ay tanrıçası Artemis’e şükranlarını sunarken ay şeklinde kekler vermeyi tercih ettiler. Ayın ışıltısını yeniden canlandırmak için keklere mum koyan halk farkında olmadan yüzyıllarca süren bir geleneğin başlangıcını yapmış oldu. Doğum günü fikirleri konusunda Mısırlılardan ilham alan Yunanlılar uzun süre kutlamalara dini açıdan yaklaştı. Bir nevi tanrı ve tanrıçaların doğum günü organizasyonu olarak yapılan kutlamalar zamanla mumlu pastalar, eğlenceler ile halka indi.

İlk İnsanlı Kutlama ve Uzay Aracı

Antik Romalılar tanrı ve tanrıçalar yerine insanlara doğum günü organizasyonu yapan ve doğum günü pastası hazırlayan ilk halk olması ile biliniyor. Ancak ilk insanlı kutlamalar sadece erkekler için yapılıyordu. Bu kutlamalara aile ve arkadaşlar katılırken eğer kutlama sahibi ünlü ve yetkili birisi ise doğum günü organizasyonu bayrama dönüşüyordu. Kadınlar için yapılan ilk doğum günü partisi için 12. yüzyılın gelmesi gerekiyordu.

Pagan Ayininden Kutlamaya Dönen Süreç

Farklılıkları dönem dönem kötülük olarak nitelendiren Hristiyan kilisesi uzun yıllar doğum günü fikirleri hakkında olumsuz düşündü. Birkaç yüzyıl süren bu durum Noel ve İsa’nın doğumunun kutlanması ile birlikte ortadan kalktı. Şimdilerde oldukça göz alıcı doğum günü organizasyonu yapan Hristiyanların bu ön yargılı bakışı oldukça ilginç gözüküyor.

Alman Pastasının Güzelliği

Günümüzde kullanılan doğum günü pastası ilk Almanlar tarafından üretildi. Doğum günü kutlamaları pek çok ülkede özel olsa da ilk modern pasta 18. Yüzyılda Almanya’da Alman çocukları için düzenlenen kutlamalarda kullanıldı. Pasta ve mumların günümüzdeki hali ile olan kullanımı bu dönemden gelmektedir. Doğum günü kutlanan çocuğun yaşadığı her yıl için bir mum en az bir yıl daha yaşamanın umudunu simgelemesi için de fazladan bir mum eklenen pastalar ilk doğum günü sürprizleri arasında yer almaktadır. Tüm mumları söndürme ve dilek tutma geleneği de bu dönem ortaya çıkmıştır.

Sanayi Devriminin Kutlamalara Etkisi

Devrim pek çok yeniliği beraberinde getirirken doğum günü pastası fikrinin yaygınlaşmasını da sağladı. Devrim öncesinde doğum günü partisi için hazırlanan pastalar sadece zengin hanelerde kendine yer bulurken devrim sonrasında kutlamalar hatta festivaller bile düzenlenmeye başladı. Seri imalat ve azalan fiyatlar doğum günü organizasyonu için pastayı vazgeçilmez kıldı.

Remix Şarkının Gücü

Good Morning to All

HAPPY BIRTHDAY TO YOU

Her doğum günü organizasyonu esnasında mutlaka söylenen doğum günü şarkısı aslında remixtir. 1893 yılında Patty Hill ve Mildred J. Hill tarafından ders başlamadan önce söylenen “Good Morning To All” adlı şarkı Amerika’nın farklı noktalarında farklı şekillerde söylenmeye başladı. 1924 yılında ise orijinal şarkıyı unutturacak kadar yaygınlaşan “Happy Birthday To You” şarkısı Robert Coleman tarafından yapıldı.