0

Bebeğinizin İlk Yaş Partisini Planlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğinizin ilk yaş doğum gününü kendisinin hatırlamayacağı muhakkak ama onu seven insanlar için ise unutulmayacak bir gün. Doğru mekanı seçmek, doğru insanları davet etmek ve uygun aktiviteleri organize etmek ise harika bir organizasyon planlamak için temel olarak yapılması gerekenler.

Yer ve Zaman Seçimi
Mekan olarak, bebeğinizin alışkın olduğu bir yer seçmeye çalışın. Eğer evde yapmayı tercih ederseniz, işler çok karıştığında, bebeğinizin odası harika bir olanak sağlar. Parti zamanını ise bebeğinizin uyanık olduğu saatlere ayarlamayı unutmayın ve maksimum 3 saati geçmeyin.

Davetiyeler
Davetiye olarak, 1. yaşa özel tasarım olanlardan tercih ederek, üstüne zaman, mekan ve diğer detayları içeren bilgileri koyun. Partiye davet ettiğiniz insan sayısına dikkat edin. Daha çok insan, doğum günü sahibinin daha çok huysuzlanmasına ve rahatsız olmasına sebep olabilir ve bu da doğum günü partisi veren aile üyesinin sadece bununla ilgilenmesine yol açar.

Süslemeler
Bebeğiniz ve misafirler için tehlikeyi önlemek adına minimum süsleme kullanın ve bunları yüksekte tutmaya çalışın. Süsleme olarak bebeğinizin fotoğraflarını kullanın. Odanın bir köşesine temiz bir battaniye ve bir kaç oyuncak koymayı unutmayın ki diğer gelen çocuklar ve bebeğiniz beraber orada oynayabilsin. Patladığında veya yutulduğunda tehlike oluşturacağı için balonlardan kaçının. Ayrıca konfeti ve diğer küçük parçalardan oluşan süslemelerden de uzak durun.

Yemek
Davetlilerin de ilgilenmeleri gereken küçük çocukları olacağını düşünerek, tek elle yenilebilecek küçük yiyecekler hazırlamayı tercih edin. Örneğin parmak sandviç yapabilir ya da büyük yaptığınız sandviçleri küçük parçalara bölebilirsiniz. Sebzelerden oluşan soslar hazırlayabilirsiniz. Meyveleri ve peynirleri küçük parçalara kesilmiş halde servis yapabilirsiniz. Şekilli krakerler, kuru tahıllar, içecek kutuları ve diğer çocuk dostu gıdaları da menünüze ekleyebilirsiniz. Şeker kaplı çikolata veya patlamış mısır gibi sert yiyeceklerden ise boğulma tehlikesi nedeniyle kaçının.

Aktiviteler
Fasulye torbası atmak gibi çok yormayacak basit oyunlar sağlayın, ya da daha büyük yaştaki misafirler için eşeğe kuyruk takma oyunu gibi seçenekler sunun. Misafirlere bir aile üyesinin fotoğrafının üstüne, ufak bir oyuncakla beraber oyuncağın doğum günü sahibi ile ilgisinin açıklayan şirin bir not koyarak bunu getirmesini söyleyin. Bu bibloları bebeğinizin büyüdüğünde açması için saklayın. Bir aile üyesine fotoğraf çekme görevi vermeyi unutmayın veya bunun için profesyonel bir fotoğrafçı da tercih edebilirsiniz.

1 yaş doğum günü partileri hem eğlenceli hem de biraz stresli geçtiği için mutlaka aile üyelerinden yardım isteyin. Bebeği hediye paketlerine boğmak yerine, misafirlerden paketlenmemiş hediyeleri getirip bir kutunun içine koymasını isteyebilirsiniz. Bu günde önemli olan misafirlerin ve ailenizin hep beraber bebeğinizin birinci yaş gününü kutlamak olduğunu unutmayın, unutturmayın..